"Kafanın söylediklerini duymakla kalbinden gelen mesajı dinlemek arasındaki farkı öğren. Kafanın konuşması toplumun bir ürünüdür. Kalbinin konuşması sonsuzluktan gelir." Aborjin Öğretisi

BİZ İDİL’DEN URAL’DAN…

naazz

Dergimizin bu sayısında “YALAN ANITLARI 1” başlıklı yazısıyla aramıza katılan Yazar ROZA KURBAN’ın Eylül 2014’de basılan “Biz İdil’den, Ural’dan…” adlı kitabını da tanıtalım, siz sevgili okurlarımıza.

Kuzey Türklerinin tarihinde önemli izi olan olaylar ve kahramanları konu edilmektedir, kitapta.. Yüzyıllarca Rus zulmü altında ezilen İdil-Ural Türklerinin hiç bitmeyen bağımsızlık mücadelesinin özüdür bunlar… Söz konusu bağımsızlık mücadelesi olunca da; Türk Birliği fikrinin tohumlarının ekildiği ve filizlendiği bu topraklarda sürekli isyanlar patlak verir. İsyanların büyük çoğunluğu başarısızlıkla sonuçlanır ancak; Rusların geri adım atmasına da neden olur. Bu arada, İdil-Ural Türklerinin bastırılmış vatan ve millet sevgisi de ciddi şekilde canlanır. İdil-Ural Türklerinin millî bağımsızlık savaşının önemli bir sayfası olan İkinci Dünya Savaşı yıllarında kurulan İdil-Ural Lejyonu ve 1944 İdil-Ural Kurultayı gerçek belgelere dayanarak işlenmiştir kitapta. Konu bu anlamda Türkiye’de ilk kez kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. İkinci Dünya Savaşında İdil-Ural Türkleri neden ve nasıl yer aldı? Türklük bilinci nasıldı, Türk Birliği fikrinin öncüsü Batırşa’nın sonu nasıl olacak, gibi soruların cevabını, kitabı okuyunca bulabileceksiniz.

“Biz İdil’den, Ural’dan” kitabında, Kazan Tatarlarının önemli şahsiyetleri Kayyum Nasiri, Gomer Sattarov,  Derdmend ve Emirhan’ı bulacaksınız, sayfa aralarında… Ayrıca, Başkurt Türklerinin efsane ismi Zeki Velidi Togan ve İdil-Ural millî bağımsızlık mücadelesini uluslararası ortama taşıyan Garif Soltan’la ilgili yazılar da sizleri farklı diyarlara götürecek.. İyi okumalar…

Ufuk Baykal Ülger

Iğdır'da dünyaya geldi. TRT Türkiye'nin Sesi ve Ankara Radyosu'nda 20 yıl Prodüktör olarak çalıştı.Türkiye'nin Sesi Radyosu'nda Türkçe Yayınlar Müdürlüğü yaptı. Halen Yayın Denetmeni olarak görev yapmaktadır. Programcılığı milletine, insanlığa hizmet için kutsal bir görev olarak benimsedi; yurt içi ve dışındaki Türk vatandaşlarına ve soydaşlarına yönelik yaptığı programlarında, Türk kültür değerlerini, insanlık ve medeniyet tarihine katkılarını programlaştırdı. Türk dünyası kavramını yayıncılıkta ilk ifade eden insanlardan birisi olarak, bu dünyayı hem birbirlerine, hem Türkiye’deki ve yurt dışındaki vatandaşlarımıza tanıttı, ortak geleceğimize köprü olmaya çalıştı.

Bunlar ilginizi çekebilir...

Bir Cevap Yazın